Przedmieście Świdnickie – analiza parkowania na obszarze pomiędzy ul. Kazimierza Wielkiego, Kołłątaja, Bogusławskiego i Świdnicką
Wizję lokalną przeprowadzono w marcu 2021 roku
Podczas wizji lokalnej Akcja Miasto sprawdziła parkingi i miejsca parkowania w części osiedla Przedmieście Świdnickie obejmującego swym zasięgiem Stefę B oraz C Strefy Płatnego Parkowania (dalej zwanej SPP).
Mapa Stref Płatnego Parkowania we Wrocławiu
Aktualna mapa stref płatnego parkowania we Wrocławiu dostępna jest tutaj – kliknięcie otworzy nową kartę
Ulice ujęte w wizji lokalnej (patrz mapka poniżej):
- Kazimierza Wielkiego od Świdnickiej do Oławskiej
- Nowa
- Piotra Skargi
- Kołłątaja
- Piłsudskiego od Świdnickiej do Kołłątaja
- Wierzbowa
- Mennicza
- Arrasowa
- Teatralna
- Widok
- Czysta
- Kościuszki od pl. Kościuszki do Stawowej
- Stawowa
- Rejtana
- Kościuszki (strona zachodnia od Świdnickiej)
- Czysty
- Teatralny
- Bożego Ciała
- Św. Krzysztofa
- Oławska od Piotra Skargi do Podwala
- Podwale od Kołłątaja do Świdnickiej
- Bogusławskiego od Świdnickiej do Stawowej
- Komandorska od Piłsudskiego do Bogusławskiego

Co sprawdzaliśmy?
Podczas wizji lokalnej kładziono nacisk na następujące aspekty związane z ustawami o prawie budowlanym oraz przepisach o ruchu drogowym. Starano się zatem udokumentować nieprawidłowości związane z:
- niezastosowanie się kierowców parkujących do znaków drogowych
- niezastosowanie się kierowców parkujących do przepisów ruchu drogowego
- wyznaczanie miejsc parkingowych w odległości bliższej niż 10 metrów od przejść dla pieszych (na drogach jednokierunkowych: przed przejściami dla pieszych)
- wyznaczanie miejsc parkingowych na skrzyżowaniach
- braki w oznakowaniu
Zdiagnozowane problemy.
1. Niestosowanie się kierowców do znaków oraz do Przepisów o Ruchu Drogowym.
Zjawiskiem powszechnie obserwowanym na całym obszarze Wrocławia jest tzw: patoparkowanie, czyli w skrócie, jeżeli można to się da. Przepisy czy utrudnianie ruchu nie ma nic na rzeczy, najważniejszy jestem ja i moje auto. Nie inaczej jest na analizowanym obszarze, który w całości jest objęty SPP. Oczywiście nie tylko kierowcy są winni, bo jeżeli służby powołane do dbania o porządek w mieście nie wywiązują się ze swoich obowiązków i przymykają oko na pewne zachowania to będą one powielane.
Tak więc nagminne jest parkowanie aut poza miejscami wyznaczonymi w SPP: na chodnikach, na powierzchniach wyłączonych z ruchu, przed przejściami dla pieszych czy na skrzyżowaniach, jeżeli można bo nie ma słupków. Oczywiście ma to związek z tym, że pracownicy ZDiUM kontrolujący parkowanie w SPP nie kontrolują aut w strefie, tylko na wyznaczonych miejscach parkingowych. Jeżeli kierowca zaparkuje w SPP poza wyznaczonym miejscem to „jurysdykcja” kontrolera tam nie sięga i może całkowicie bezpłatnie zostawić auto w centrum miasta, bo prawdopodobieństwo, że zostanie ukarany ze niewłaściwe parkowanie jest znikoma. Niestety bardzo duże problemy z parkowaniem są na ogólnodostępnych podwórkach, gdzie każdy możliwy fragment, gdzie da się postawić auto jest zagospodarowywany właśnie przez samochody. Zasada jest jedna: postaw auto tak, aby przejechało inne. Piesi, rodzicie z dziećmi czy wózkami są nieistotni.


Polub Pieszy Wrocław na Facebooku

2. Wyznaczanie miejsc parkingowych w odległości bliższej niż 10 metrów od przejść dla pieszych
Na analizowanym obszarze w SPP nie ma ani jednego wyznaczonego miejsca w odległości bliższej niż 10m od przejścia dla pieszych lub przed przejściem, jeżeli dotyczy to ulic jednokierunkowych, który zasłaniałby widok na przejście. Zdążają się ale w zatokach, tak jak na Kazimierza Wielkiego przy Wierzbowej, ale nie wpływa to na widoczność okolicy przejścia dla pieszych. Niestety w obrębie większości przejść dla pieszych, gdzie nie ma fizycznych barier, zaobserwowano zaparkowane samochody w odległości bliżej niż 10m. Na plus trzeba zaznaczyć, że w SPP w większości przypadków mamy wyznaczone powierzchnie wyłączone z ruchu, są w wielu miejscach wysepki oraz inne fizyczne elementy uniemożliwiające parkowanie przed przejściem. Dotyczy to głównie ulic jednokierunkowych. Niestety samo wymalowanie powierzchni wyłączonej z ruchu nie powstrzymuje kierowców przed parkowaniem przed przejściami.3. Wyznaczanie miejsc parkingowych w odległości bliższej niż 10 metrów od skrzyżowania
Na analizowanym obszarze nie zaobserwowano wyznaczonych miejsc parkingowych o odległości bliższej niż 10 m od przejść dla pieszych. Podobnie jak w punkcie wyżej sam fakt braku miejsc do parkowania w pobliżu skrzyżowań i na skrzyżowaniach nie sprawił, że na skrzyżowaniach nie było zaparkowanych samochodów. Niestety jak pisałem wyżej kierowcy aby uniknąć opłat w SPP parkują na skrzyżowaniach poza wyznaczonymi miejscami obniżając w znacznym stopniu bezpieczeństwo na tych skrzyżowaniach ograniczając widoczność.4. Braki w oznakowaniu
Analizowany obszar jest dobrze oznakowany pionowo. Niestety w wielu miejscach oznakowanie poziome jest już niekompletne i wymaga ponownego odmalowania. Miejsca wyznaczone są prawidłowych odległościach od przejść dla pieszych i skrzyżowań ale mogłoby być ich więcej. Nim przedstawię konkretne przykłady, gdzie można pokusić się o zwiększenie miejsc parkingowych jeden przykład nie tyle braku w oznakowaniu, a źle wykonanego oznakowania. Ulica Teatralna w okolicy basenu. Na wyjeździe z basenu wymalowano miejsca parkingowe. W momencie jak zaparkuje tam pojazd nie ma możliwość wyjazdu. Jest oczywiście drugi wyjazd ale warto w tym miejscu poprawić oznakowanie.


